Красива білосніжна поспішка – це не лише ознака здоров’я, але й атрибут успішності. Тому й не дивно, що процес відбілювання зубів набирає популярності серед населення. Разом з тим появилось чимало питань щодо естетики зубів: чи безпечна процедура відбілювання для організму людини? Що краще професійне чи домашнє відбілювання?

Давайте розбиратись.

Консультує по даній темі лікар-стоматолог Анастасія Мисик, яка більше 5-ти років проводить професійну гігієну ротової порожнини й зубів у клініці «Терадент».

– Анастасіє, чи природньо, що у людей зуби небілого відтінку?

– Можу вас запевнити, що це не патологія. Відтінок емалі наших зубів залежить від кольору дентину (кісткоподібний внутрішній шар зуба). На нього впливають гени, вік, а також плями, що залишають тютюн, їжа, напої та деякі медикаменти.

– Як можна захистити зуби від появи плям та втрати білизни?

– Правильний щоденний догляд за зубами допоможе зберегти їх здоров’я та красу:

  • необхідно чистити зуби вранці після їжі та ввечері перед сном;
  • не забувати використовувати флоси – спеціальні зубні нитки;
  • варто полоскати ротову порожнину після кожного прийому їжі;
  • найголовніше: проходити профілактичний огляд зубів у стоматолога кожні пів року.

Щоб зберегти природну білизну зубів варто уникати: тютюну, каву та чай, червоне вино, гостру приправу «Каррі», сою, фруктові соки, газовані напої. Однак хочу звернути увагу на те, що дані обмеження не зможуть 100% гарантувати вам збереження білизни зубів. Адже ротова порожнина кожної людини – доволі індивідуальна.

– Чи необхідно відбілювати зуби, якщо вони втратили свій колір?

Відбілювання зубів не є обов’язковим з погляду гігієни, але у випадку таких хворіб, як дискалоріти, флюорози, гіпоплазії, титрациклінові зуби (побічна дія від прийому антибіотика титрацикліну) відбілювання зубів є необхідністю.

– Існує категорія людей, яка не звертається до стоматологічної клініки задля відбілювання зубів, і проводить даний процес в домашніх умовах. Для цього використовують камяне вугілля, соду, перекис водню, крейду. Чи, справді, дані методи ефективні та безпечні?

Перед самостійним використанням будь-яких методик варто отримати консультацію кваліфікованого фахівця. Деякі народні та магазинні засоби містять небезпечні речовини, які можуть завдати значної шкоди здоров’ю зубів. До прикладу, сода та кам’яне вугілля здатні подряпати зуби. А ось перекис водню при використанні в чистому вигляді може призвести до тріщин на емалі. Щоб уникнути цих наслідків рекомендую користуватися тільки перевіреними професійними способами відбілювання.

– Тобто, Ви наполягає звернутись за професійною консультацією до стоматолога?

Безперечно! Перед відбілюванням (офісним чи домашнім) просто необхідно зробити професійну чистку зубів, адже препарати для відбілення можуть не подіяти. Окрім того існує ряд протипоказань для певної категорії людей, якій заборонено проводити відбілювання зубів.

– Хто потрапляє під дану категорію?

Підлітки, вагітні жінки, матері, які годують немовлят грудьми, а також люди з підвищеною чутливістю зубів, тріщинами на емалі та з недорозвинутою зубною емалю.

– Лікарю Мисик, якщо пацієнт вирішив скористатись естетичними послугами стоматолога,  то якими  професійними методами відбілювання зубів він зможе скористатись?

Розрізняють:  хімічне відбілювання зубів; лазерне відбілювання зубів; внутрішньо короневе; фотовідбілювання; за допомогою індивідуальних кап.

– Чи могли б детальніше розповісти про методи відбілювання,  які ви безпосередньо практикуєте?

У клініці «Терадент» виконую хімічне відбілювання зубів, фотовідбілювання, за допомогою індивідуальних кап та внутрішньо кореневе.

Яка особливість хімічного професійного відбілювання?

Проводиться у досить короткий термін: вистачає 2-3 сеансів по 30 хвилин, щоби отримати зуби на 1-2 тони біліші.

Чим особливий даний метод? Гель на основі перекис водню проникає крізь емаль під дією активатора (це може бути ультрафіолетове випромінювання, лазерний промінь чи тепло): вода розпадається на активний кисень та інші речовини, створюючи відбілюючий ефект.

Який недолік відбілювання? Хімічні речовини пошкоджують мікроструктуру емалі, яка втрачає захисні властивості, а зуби, у свою чергу, набувають болісної чутливості.

Фотовідбілювання

Один із найпоширеніших методів висвітлення зубів серед пацієнтів.

Спочатку зуби стоматолог очищає від нальоту, тобто проводить професійну гігієну та чистку ротової порожнини. Опісля даної процедури – відбувається процес фотовідбілювання: на зуби наноситься гель та активізується дія галогенової лампи.

Зазвичай процедуру здійснюють 3 рази по 20 хвилин, при якій зуби стають світлішими на 8-10 тонів.

Не слід забувати: після фотовідбілювання, як після інших аналогічних методів відбілювання, слід дотримуватися «білої» дієти. Чому? Тому що посмішка може перетворитись у неприємне видовище.

Внутрішньо кореневе відбілювання

Перед проведенням внутрішнього відбілювання зуба стоматолог виявляє причину зміни кольору, а також за допомогою рентгена оцінюється якість проведеного раніше лікування каналів. Після цього знімається стара пломба і, якщо це необхідно, стоматолог видаляє вражені вторинним карієсом тканини. Кореневі канали ретельно очищають від фарбувальної пасти та ізолюють спеціальною прокладкою.

Опісля стоматолог наносить відбілюючий гель, і закриває тимчасовою пломбою.

Що далі? Через 2 тижні пацієнт приходить на огляд: якщо колір зуба не змінився – повторно наноситься гель.

Для досягнення бажаного ефекту пацієнту іноді потрібно пройти декілька процедур внутрішнього відбілювання. Після того, як вдалося досягти необхідного кольору, проводиться повна реставрація зуба. Повторно внутрішньо кореневе відбілювання проводиться через рік та більше, в залежності від того, як зберігається відбілюючий ефект.

Відбілювання за допомогою індивідуальних кап (в домашніх умовах)

Підходить для людей, які не мають можливості відвідувати стоматолога, однак бажають змінити колір посмішки. Перевагою даного методу є безпека та дієвість: підходить для людей, у яких підвищена чутливість емалі, по тій причині, що для відбілювання застосовують перекис водню ( не більше 20%).

Як виглядає лікування? Пацієнт попередньо проходить огляд ротової порожнини на якому стоматолог знімає зліпок зубів для виготовлення індивідуальної капи. Форма капи відтворює порожнину роту конкретної людини, завдяки цьому речовина, яка розміщена у ній, проникає у всі важкодоступні ділянки.

Щодо речовини, яка має відбілювальний ефект, то її також стоматолог підбирає індивідуально для кожного пацієнта. Для досягнення бажаного ефекту потрібно наповнювати капи індивідуальною речовиною та надягати їх на півгодини щодня протягом двох тижнів.

– Ви говорили, що після відбілювання зубів, пацієнт повинен дотримуватись «білої» дієти. Які існують рекомендації?

«Біла» або «прозора» дієта – це дієта під час якої пацієнт виключає із раціону харчування кольорові продукти:

  • каву, особливо шкідливий розчинний продукт;
  • чай шкідливий для емалі, причому не можна пити не тільки чорний, але білий, зелений. У всіх сортах чаю присутні дубильні речовини, які негативно впливають на зубну емаль;
  • соуси з продуктів, що містять натуральні барвники (аджика, соєвий соус і т.д.);
  • кислі ягоди, фрукти, овочі;
  • соки, морси і вина червоного кольору;
  • шоколад та напої, що містять какао.

Не можна перших 48 годин після відбілювання зубів зловживати дієтою, а в подальшому варто обмежити прийом продуктів (особливо в перші 14 днів).

Також «біла» дієта повинна містити їжу з великою кількістю білка та кальцію. Дане харчування – закріпить ефект після візиту стоматолога та зміцнить всі зуби. Рекомендовано вживати:

  • куряча грудка, м’ясо кролика;
  • дозволена риба, морепродукти;
  • корисний будь-який сир, йогурт, продукти з молока;
  • можна їсти яблука і груші, але тільки білі;
  • можна гриби;
  • можна відварити білу квасолю;
  • хліб, макарони та інші борошняні продукти можна, але варто вибирати вироби з борошна грубого помелу;
  • під час дієти корисні волоські горіхи.

Для пацієнтів виділила декілька порад по догляду зубів після професійного відбілювання.

Порада 1

Чищенню зубів в перший тиждень після відбілювання варто приділити більше уваги, ніж зазвичай.

Порада 2

Зубна нитка під час чищення зубів теж має бути присутня. З її допомогою видаляються  залишки їжі в міжзубних проміжках.

Порада 3

Ополіскувач може використовувати, але при його виборі потрібно звертати увагу на вміст фтору: він повинен бути присутнім у великій кількості.

Порада 4

Пацієнтки, які довше хочуть зберегти білосніжну усмішку, у перші два тижні не повинні користуватися помадою яскравого кольору: вона може потрапити на емаль, після чого на зубах залишаться темні плями.

Порада 5

У перші кілька днів після процедури варто зовсім відмовитися від куріння. Якщо не вистачає сили волі, то потрібно постаратися хоча б скоротити кількість сигарет у день.

– Анастасіє, як довго зберігається білизна зубів після професійного відбілювання?

Період 2-3 роки. За цей час збереження білизни зубів напряму залежить від способу життя людини.

Важливо: колір зубів не повертається до попереднього забарвлення, який був до професійного відбілювання.

Leave a Comment