Зустріч у стоматолога викликає у вас страх? Вітаємо, ви не одні такі. У нашій практиці ми зустрічали чимало пацієнтів для яких відвідини лікаря перетворювались у справжнє випробування. Саме й тому в нас виникла ідея створити рубрику «КОРИСНЕ». У ній будемо боротись із вашими страхами, які появляються через брак/недостовірність інформації щодо зубних захворювань та їх методів лікування, а також поділимось дієвими лайфхаками, які неодноразово допомагали нашим пацієнтам у догляді за ротовою порожниною.

Зустрічайте, перший герой рубрики – зубний імплантат.

З професійного досвіду  ми помітили цікаву тенденцію: пацієнти, які звертались до стоматологічної клініки «Терадент» на консультацію щодо встановлення зубних імплантатів, у розмові із лікарем-стоматологом  ділились інформацією, яка викликала у них чимало побоювань щодо ефективності й безпеки імплантації на здоров’я, як зубної порожнини, так усього організму.

То ж ми зрозуміли, що вкрай важливо не лише прояснити загальний процес імплантації, але й спростувати чимало неправдивих думок щодо даної процедури.

Імплантація зубів – вживлення штучно виготовленого кореня зуба в кісткову тканину щелепи, в подальшому зрощенням (остеоінтеграцією) та протезуванням на них

Як виник процес імплантації?

Історія імплантації бере свій початок з 50-х років ХХ століття. Молодий вчений Пітер-Інгвар Бронемарк під час вивчення процесу кровотворення прикріпив оптичний компонент в корпусі із титану до ноги кролика, що дозволило йому (за допомогою мікроскопа) вивчати мікроциркуляцію в кістковій тканині.

Закінчивши успішно дослідження, учений розпочав процес видалення оптичного елементу в металевому корпусі з кістки. Однак в роботі він виявив цікаву річ: кістка та титан стали майже нероздільні. Даний процес став поштовхом для Бронемарка  у його новому напрямку дослідницьких робіт.

«Після цього, – казав Бронемарк, –  ми змінили наш напрямок роботи і спрямували свої знання на дослідження можливостей організму взаємодіяти з титаном»

У 1965 році почались клінічні дослідження. Першим заімплантованим добровольцем став Гесста Ларсон із Швеції.  Професор Пітер-Інгван Бронемарк успішно встановив йому дентальні імплантати. Від того часу  Гесста перестав відчувати біль при жуванні та розмові, і у нього появилась прекрасна можливість жити повноцінним життям.

Сучасна імплантація: переваги та недоліки

Зрозуміло, що від 50-х років ХХ століття і до тепер пройшло чимало часу й процес імплантації зазнав удосконалень й технічного розвитку. Та не слід забувати, що окрім нього, появилось ряд інших способів, які відновлюють жувальну функцію:  змінні протези (нейлонові, бюгельні та інші) та незмінні (коронки й мостоподібні протези з різних матеріалів).

Не зважаючи на різноманіття методів відновлення жувальної функції – спеціалісти у клініці «Терадент» послуговуються думкою, що зубний імплант є ефективнішим і має більше переваг над вище запропонованими способами:

  • не потребує обробки сусідніх зубів;
  • дає можливість споживати будь-яку їжу;
  • витримує навантаження при жуванні у 5-7 разів вище, аніж зубний протез;
  • виглядає, як природній зуб, і надає пацієнту впевненості та приємних відчуттів.

Однак постривайте…

Зубні імплантати також мають недоліки: існують протипоказання, які не дають можливості усім пацієнтам встановлювати імплантати.

Що входить у даний чек-лист заборон?

– Декомпенсований цукровий діабет.

– Нещодавно перенесений інфаркт або інсульт.

– Високий неконтрольований кров’яний тиск.

– Важкі захворювання щитовидної залози.

– Епілепсія.

– Імунодефіцитні стани (захворювання, при яких спостерігають розвиток імунопатологічних процесів, викликаних порушеннями функціонування імунної системи1 ).

– Період лікування онкологічних захворювань.

– Період скелетного росту.

– Вагітність.

– Порушення згортання крові.

– Важкі форми захворювання пародонта.

Міфи про імплантацію та їх спростування

Отож, ви зупинились на виборі імплантації зубів. І під час збору анамнези у стоматолога-імплантолога не виявили жодних захворювань, які б забороняли вам дане лікування. А що далі? Зазвичай лікар вивчає особливості вашої ротової порожнини, складає індивідуальний план лікування і проводить ще декілька зустрічей для уточнення важливих нюансів у лікуванні.

Однак… у житті трапляються різні ситуації. І у нашій практиці були моменти, коли на кінцевій стадії прийняття рішення щодо плану лікування – пацієнти із острахом погоджувались на нього. Причини були різними: породжений страх, що імпланти не приживуться, чи випадково  дізнались, що дане лікування буде надто болючим і т.д.

Щоби уберегти від таких думок та загальної дезінформації – ми зібрали найрозповсюдженіші міфи про імплантацію та спростували їх.

Тож, поїхали…

Міф 1

Не буду встановлювати імплантати, бо це боляче!

Забудьте друзі про біль. Адже під час встановлення імплантату ваш хірургічний процес проходитиме під місцевою анестезією: значить вас не турбуватимуть поболювання від імплантантів. Все, що ви можете відчувати так це дискомфорт у місці швів.

Міф 2

А якщо імплантат не приживеться?

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я: близько 98,5% імплантатів добре приживаються в абсолютно будь-якому віці.

Зубний імплантат у своєму складі має титан. Ця речовина є біонертною, а значить його організм не бачить і відповідно не може відторгнути.

Після встановлення зубного імплантату, кісткові клітини поступово починають забудовувати лунку зуба кістковими структурами, не помічаючи імплантат. І в кінцевому результаті кістка повністю обростає імплантат зі всіх сторін, де він успішно приживається у ротовій порожнині.

Важливо знати: медичні дослідження лікарів-стоматологів доводять, що до 98% імплантатів приживаються, а від 85% до 87% імплантатів служать до 25 років.

Міф 3

І що виходить: на період приживлення імплантатів я буду ходити без зубів?

Звісно, що ні! Для цього існують тимчасові протези (знімні, незнімні). Вони дозволять не лише  вести звичний спосіб життя із деякими обмеженнями, але й надають естетичного вигляду ротовій порожнині.

Міф 4

А мені казали, що в імплантатів недовгий термін служби і вони швидко випадуть!

Факт:  жоден стоматолог вам не скаже точного терміну життя імплантатів, так, як деякі протези можуть стояти і до 20 років, а інші – прослужити всього 3-5 років. Саме тому кожному пацієнту лікар індивідуально каже на що йому слід розраховувати.

Не забуваймо, що на термін служби зубних імплантатів впливають: правильне протезування (залежить від якості виготовлення коронки та її установки), а також дотримання усіх профілактичних процедур пацієнтом.

Міф 5

Невже після установки імплантату почнуться проблеми із здоров’ям?

У світовій стоматологічній практиці відсутні згадки про шкоду, яку викликають зубні імплантати. До того ж ви не знайдете інформацію про дані випадки  у спеціалізованій літературі.

Ми можемо лише говорити про ускладнення місцевого характеру: гематоми в післяопераційний період, синці, тимчасове порушення чутливості в області трійчастого нерва, запалення в зоні  імплантату.

Отож, друзі, успіх імплантації залежить не тільки від стоматолога чи якості самого імплантату, дуже важливим залишається виконання всіх рекомендацій: вчасно проводити гігієну порожнини рота та профілактику.

 

Джерела:

  1. Енциклопедія сучасної України – http://esu.com.ua/search_articles.php?id=13292

Leave a Comment