У кожної дорослої людини в житті наступає період, коли зуби мудрості проявляються у повній красі і час від часу завдають неприємностей для всієї ротової порожнини. У зв’язку із цим виникає ряд питань: «Чи потрібно видаляти зуби мудрості?», «Можливо перетерпіти біль і все тоді минеться?» і т.д.
Щоби знати, які кроки робити у догляді й лікуванні – слід розуміти, що являють собою зуби мудрості, які особливості їх природи та в яких ситуаціях необхідно звертатись до лікаря-стоматолога.
Тож поїхали…
Яка природа зуба?
Зуби мудрості або «вісімки» (їх ще так називають у стоматології) з’являються в дитячому віці у період 3 – 5 років, а вже у 12 формується коронкова частина. Так, так знаємо процес доволі клопіткий.
Останнім кроком на шляху до появи зубів мудрості є їх прорізування у віці від 17 років до 25 років, у деяких випадках після 30 років. А ще бувають ситуації, коли «вісімки» можуть і зовсім не вирости.
Зазвичай їх чотири (два – вгорі і два – внизу). Саме така кількість вважається нормою, так як разом з іншими зубами у ротовій порожнині їх нараховується 32. Проте зубів мудрості може бути й більше: у когось утворюється 1-2 дев’ятих зуба, а в інших – може досягати й до 10-ти.
Яку роль «вісімки» відіграють у ротовій порожнині?
Виділяють дві корисних дії зубів мудрості у ротовій порожнині.
Перша: вони є найкращим варіантом опори для мостоподібного протеза (конструкції з декількох коронок, які встановлюють у ротовій порожнині задля відновлення втрачених зубів). Якщо зуби мудрості відсутні (видалили у стоматолога, не виростали через індивідуальність організму), то для протезування використовують спеціальні імплантати, а це значно дорожче і болючіше.
Друга:
«Вісімки» виконують жувальну функцію, що дуже важливо для людей похилого віку.
Якщо зуби мудрості несуть користь, то для чого їх видаляти?
Звісно, якщо «вісімки» у вас сформовані правильно, не завдають болю та з ними почуваєтесь щасливими, то про стоматологічне втручання не ведеться мова.
У світі вирує тенденція виривати зуби мудрості в молодому віці доки остаточно не сформувались коріння. Таку практику використовують американські стоматологи: на їхню думку в 85% випадків слід позбавлятись зубів в юності по тій причині, що лікувати «вісімки», вражених карієсом, дуже складно. А процедура видалення в більш зрілому віці має ряд неприємних наслідків: набряки, підвищення температури і т.д.
Однак, якщо ви відчуваєте дискомфорт, або вас турбують інші симптоми, то необхідно звертатись до спеціаліста на консультацію.
Причинами видалення зубів даної групи можуть бути:
- виникнення перикороніта (запалення тканин, що оточують зуб, пов’язане з неповним або складним прорізуванням зубів, як правило, останніх в ряду, які прийнято називати зубами мудрості) з супутньою сильним болем, набряками та іншими симптомами;
- неправильне розташування зуба в яснах (наприклад, коронка його нахилена в сторону);
- відсутність місця в щелепи для його прорізування (в іншому випадку відбудеться зміщення інших зубів);
- початок процесу руйнування сусідніх зубів.
Догляд після операції
Після видалення зуба мудрості багато пацієнтів протягом декількох днів відчувають сильний біль. Хворобливі відчуття зачіпають не тільки щелепу, але поширюються на голову, горло, вухо. Протягом трьох днів можна приймати знеболюючі препарати, але якщо біль не проходить, слід звернутися за допомогою до фахівця.
Також не слід забувати про дотримання нескладних правил, що знизують ризик розвитку ускладнень та прискорюють бажане одужання. Серед них:
- Заборонено торкатися язиком або пальцями до місця, де видалили зуб мудрості, протягом 4 годин після операції.
- В зоні, де була видалена «вісімка», потрібно прикладати холодний компрес протягом дня кожні 20 хвилин. Такі маніпуляції зменшать інтенсивність болю та знімуть запалення.
- Наступні 3 години після операції – заборонено приймати їжу, а протягом доби – виключити вживання алкоголю та відмовитись від куріння.
- Протягом декількох днів виключіть надмірну активність міміки.
Будьте обачними і при перших больових проявах – звертайтесь до спеціалістів. Або записуйтесь на консультацію у стоматологічну клініку «Терадент».